realizacja

Efektywne wykorzystanie każdej przestrzeni

Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu czasami są głosem intuicji, jednak czasem mogą okazać się bardzo ryzykowne, zwłaszcza jeśli dotyczą inwestycji w nieruchomości i wiążą się z dużym wydatkiem środków pieniężnych. Mieszkanie, które dzisiaj prezentujemy trafiło na nasz warsztat po telefonie zrozpaczonej Inwestorki, która szybką decyzję o zakupie podjęła po rozmowie telefonicznej z Pośrednikiem. Agent zaoferował Jej zakup dwupoziomowego apartamentu w centrum Katowic, w jednej z najlepiej pracujących, w systemie najmu krótkoterminowego, kamienic. Nasza klientka, skuszona perspektywą wysokich zarobków kupiła mieszkanie, po czym po dokładnych oględzinach chciała się go jak najszybciej pozbyć. Dobrze, że wcześniej ten sam Agent polecił Jej kontakt z nami jako specjalistami w przygotowywaniu mieszkań na wynajem krótkoterminowy.
Data publikacji:
2023.01.02
Data realizacji:
sierpień 2022
Lokalizacja:
Katowice
Wykonanie:
HARBOR Concept
dla:
Inwestor prywatny
Zdjęcia
Infinitic Studio

Co zastaliśmy na miejscu?

Mieszkanie w oficynie budynku, które co prawda było dwupoziomowe, ale cały parter zajmował przedpokój i wnękę pod schodami prowadzącymi na piętro. Na piętrze zastaliśmy otwartą przestrzeń, gdzie jedynym otwieranym oknem było okno w dachu na wysokości ponad 3 m, którego obróbka w dodatku była nieszczelna i cała podłoga była już namoczona od opadów. Pozostałe dwa okna to: okno przy aneksie kuchennym wychodzące na mur znajdujący się w odległości 70 cm od okna (całkowita blokada dopływu światła i brak widoku) oraz okno stałe po drugiej stronie aneksu, bez możliwości otwierania z uwagi na to, że wykonane było w ścianie stanowiącej granicę działki.

Jakie były inne problemy tej nieruchomości? Pozbawiona tynku ceglana ściana na parterze przy wnęce schodowej była całkowicie mokra, na ścianach sąsiednich również widoczne były wykwity wilgoci. Parter nie miał dostępu do światła dziennego, co dodatkowo utrudnia wentylację. Łazienka, która znajdowała się na piętrze była źle wykonana więc podczas kąpieli woda zalewała parter i powodowała zwarcia w instalacji elektrycznej.

Jakie rozwiązania zastosowaliśmy?

Pierwszym krokiem było przeprowadzenie prac związanych z likwidacją usterek w łazience i na dachu budynku. Następnie rozpoczęliśmy długotrwały proces osuszania parteru, wykonania otworów wentylacyjnych i usuwania zagrzybienia na ścianach. Kiedy byliśmy pewni, że parter nadaje się do ponownego użytku z przestrzeni przedpokoju, wykorzystując wnękę pod schodami, wydzieliliśmy ślepą sypialnię, a w części przedpokojowej pozostawiliśmy jedynie miejsce na szafę. Łóżko, które zaprojektowałam do sypialni dolnej ma niską podstawę, ale wysoki zagłówek przechodzący w zabudowę ściany bocznej. Proszę zwrócić uwagę, że wezgłowie i ściana boczna są zamontowane na 10 cm dystansie, a skrzynia jest na nóżkach po to by zapewnić stałą cyrkulację powietrza przy ścianach.

Na piętrze wydzieliliśmy sypialnię, w której zabudowa łóżka z tapicerką obejmuje aż trzy ściany. Takie ustawienie łóżka było jedynym możliwym, aby zapewnić największą możliwą powierzchnię spania (w tym przypadku materac ma rozmiar 160×200 cm), a żeby zabezpieczyć ściany przed otwarciami oraz umilić przyszłym Gościom korzystanie z łóżka wysokie tapicerowane boki są idealnym rozwiązaniem.

Dzięki wydzieleniu sypialni aneks kuchenny, którego zabudowy meblowej nie wymienialiśmy po to by nie podnosić kosztów inwestycji, został zamknięty we wnęce. Pod oknem ustawiliśmy stół, z którego płynnie przechodzimy do salonu. W ten sposób mimo tego, iż salon z aneksem kuchennym znajdują się w jednym pomieszczeniu układ ścian sypialni i meble naturalnie dzielą nam przestrzeń na strefy funkcjonalne.

W salonie najważniejszą zmianą było przeniesienie gniazda sieciowego do podłączenia telewizora oraz zabezpieczenie ścian tapetą. Nie wystarczyło nam już środków na zakup nowej sofy do salonu, dlatego mocno zużyty już model jednej z najtańszych kanap Ikea zyskał drugie życie. Tapicer wykonał nowe obicie sofy tak, że nie tylko zyskała ona świeży wygląd, ale zupełnie nie przypomina teraz sofy z sieciówki.

Rozwiązania zastosowane w przypadku tej inwestycji dostosowane były do typu wynajmu, jaki Inwestor chce prowadzić w tej lokalizacji. Dla najmu krótkoterminowego najważniejsza jest liczba łóżek i całkowita liczba miejsc do spania, dlatego zdecydowaliśmy się na wydzielenie dwóch sypialni, nawet jeśli jedna nie ma okna. Jeśli mieszkanie miałoby być przeznaczone do najmu długiego wówczas parter wykorzystalibyśmy na obszerną garderobę, gdyż musielibyśmy kierować się innymi wytycznymi – zadbać o miejsce do przechowywania i komfort użytkowania pokoi, co wykluczałoby projektowanie ślepej sypialni.

Karolina


Lista produktów z tej realizacji:

Salon:

 1. Stolik kawowy Jysk, (niedostępny)
 2. Dywan Ikea, model RODASK (niedostępny)
 3. Stolik nocny Ikea, model HEMNES
 4. Szafka pod TV Ikea, obudowa BESTA, fronty HANVIKEN, nogi ULLARP
 5. Puf Westwing, model BONO
 6. Lustro Ikea, model NISSEDAL
 7. Stół rozkładany Ikea, model EKEDALEN
 8. Krzesło Ikea, model NORDMYRA
 9. Dekoracje ścienne Ikea, podkładki pod talerze

Sypialnia górna:

 1. Szafka nocna Ikea, model EKET
 2. Komoda Ikea, model TARVA (niedostępny)
 3. Lustro TK Maxx
 4. Grafiki ścienne Desenio

Sypialnia dolna:

 1. Komoda Ikea, model GURSKEN
 2. Puf Westwing, model BONO
 3. Dywan Leroy Merlin
 4. Grafiki ścienne Desenio

Nie masz pomysłu na swoje wnętrze?
Zobacz nasze koncepcje lub sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić

Nie masz pomysłu na swoje wnętrze?
Zobacz nasze koncepcje lub sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić